Poświat #0 Afterglow we wczesnym stadium – Wstęp do Sandboxa

Od dość długiego czasu wraz z przyjaciółmi mieliśmy chrapkę na dobre postapo, a żaden z dostępnych systemów nie umiał nas przekonać. Odkąd wsparłem projekt Afterglow RPG, oczekiwaliśmy pierwszych materiałów, które nam pozwolą rozpocząć przygodę. Niedawno autor wysłał wspierającym wstępną przygodę i podstawowe zasady, więc nie było na co czekać 😀

Pierwsza nasza sesja polegała na stworzeniu postaci, zarysowaniu świata gry i opracowaniu podstawowych zasad zabawy. Przyswojenie mechaniki nie jest zbyt trudne, ale praktyka jest potrzebna, by się nim płynnie posługiwać. Wcześniej rozegraliśmy przygodę wstępną „Droga w nieznane”, gdzie bohaterowie zginęli w połowie drogi i scenariusz pozostał niedokończony 😛

Zaczynając od początku najpierw określiliśmy świat.

Świat po długiej nocy przetrwał w opłakanym stanie. Większość technologii i przemysłu przepadła bezpowrotnie, ale nie zniknęła nadzieja. Krasnoludy jako pierwsze się podźwignęły z popiołów i zgromadziły się budując wielkie miasta-kuźnie, ośrodki dla odrodzenia myśli technicznej. Ludzie także rozpoczęli odbudowę swoich miast. Cześć przy kuźniach krasnoludów, część całkowicie oddzielnie. W nowym poświecie na każdym kroku czeka Cię śmierć. Radiacja, mutacje, dzikie stwory, konstrukty, burze pyłu, anomalie i najgroźniejsze z nich, czyli rasy inteligentne: ludzie, krasnoludy i elfy.

Cały opis świata można szukać na stronach autorów Afterglow 😉

A w tym wszystkim spotykamy trójkę postaci stworzonych przez moich graczy.

Ocaleni:

Pierwszy z nich, Joachim Mołotow, krasnolud, który jeszcze przed wojną był elektrykiem, a gdy świat znów ujrzał palące światło dnia, Joachim obrał misję odzyskania strzępów starej wiedzy i technologii. W tym celu udał się do ogrodu rdzy, wielkiego złomowiska, gdzie zrzucono wszelkie metalowe szkielety starego świata. Nie nosi broni, gdyż uważa, że walka do niczego nie prowadzi, a jedynie powoduje kolejne katastrofy, ale zawsze ma przy sobie narzędzia.

Drugi z bohaterów, Arnold Mendele, młody krasnolud, który wojnę przeżył jako mały chłopiec, a teraz w Zankaraz, największej twierdzy krasnoludów, pracuje jako handlarz w gildii miasta. Od dawna próbuje dorobić się na handlu, lecz kapryśny los nie był dotychczas łaskawy i plany założenia własnej karawany schodzą na dalsze plany. Jedynie jakaś wyjątkowa sytuacja mogłaby tu zmienić sytuację. Lubował sobie strzelanie z łuku. Kiedyś wykupił świetnie zachowany łuk kompozytowy i do dziś wykorzystuje go do obrony własnej.

Ostatnia z postaci, Taja, kobieta urodzona już po wojnie. Od młodych lat badała tereny pustynne i pustkowia, by zostać przewodnikiem. Umie odnaleźć się w każdym terenie i przeżyć daleko od cywilizacji. Jakiś czas temu musiała przenieść się z dalekiego wschodu do okolic Zankaraz. Powodem emigracji był pewien okrutny handlarz niewolników, którego Taja wywiodła w pole na pożarcie bestii pyłu. Niestety próba uśmiercenia nie wyszła, handlarz przeżył i zaczął poszukiwać młodej przewodniczki.

SANDBOX

Postanowiliśmy przygotować mały moduł sandboxowy nad którym będziemy pracować w ciągu kampanii. Będziemy powoli tworzyć świat dookoła Zankaraz na bazie losowych tabel i mapy samoróbki. Najpewniej ten system będzie zmodyfikowany jak tylko autorzy wydadzą kolejne elementy podręcznika i dodatków.

Pogoda na pustkowiach:
1 – Burza pyłu (trzeba znaleźć schronienie)
2 – Kwaśny deszcz/ pochmurne niebo
3-8 -Pogoda bliska normalnej
9 – Bardzo słonecznie
10 – Skwar, słońce wypala ziemię (zużycie wody wzrasta)
Po skrajnej pogodzie wyniki 1-3 dla burzy i 8-10 dla skwaru pogoda pozostaje bez zmian.

Zasięg widzenia: TEST spostrzegawczość PT 6
Na ziemii: Do 5km
Każdy dodatkowy sukces: +1km

Każdy hex ma bok o długości 6km, a więc stojąc na środku hexa mając 2 sukcesy na spostrzegawczości widzimy zawartość całego hexa. Ta kropka na środku to Zankaraz. Miejsce rozpoczęcia przygody i punkt orientacyjny w terenie, a to co będzie dookoła niego to kwestia kości.

Zawartość Hexa (Na każdy o szerokości 6km, na który wejdzie drużyna )

1 – Wioska, osada, obóz, struktura

2- Schronienie, opuszczony dom, ruiny

3 – Spotkanie ludzie

4- Spotkanie zwierzęta, dzicz

5-9 Pusto, nic ciekawego

10 – Coś specjalnego, element zadania, anomalia

Spotkanie Hex (wejście po raz drugi i dalej)

1 – Spotkanie ludzie

2 – Spotkanie Zwierzęta

3-9 – Nic nowego

10 – Nieodkryte miejsce, niespodziewane wydarzenie

Spotkanie Ludzie

1 – Duża grupa bandytów, ktoś niebezpieczny

2-3 – Bandyci, łupieżcy, gang

4-5- Pojedynczy bandyta, mała grupa przeciwników

6-8 Podróżny, miejscowy

9 – Handlarz, wóz transportowy

10 – Przyjazna grupa, karawana z/do Zankaraz

Spotkanie Zwierzęta / dzicz

1 – Wyjątkowo niebezpieczne stworzenie, zabójczy konstrukt, bestia pyłu

2-3 – Grupa drapieżników, jeden większy stwór

4-6 – Pojedynczy osobnik lub leże

7-9 – Zwyczajne, niegroźne zwierzęta

10 – Przyjazne i korzystne, idealna szansa na polowanie, zabawne spotkanie zwierzęce

Do każdej sesji będzie przygotowana pula z której będę losował osady, wioski, postacie losowe i inne wydarzenia, które zostaną wylosowane i tą pulę będę uzupełniał o postacie, wioski i miejsca wygenerowane przez zbiory abstraktów:
http://miastodziczloch.blogspot.com/2017/04/tabela-1-500-motywow-na-sesje.html?zx=461c44b963b80576

Ten system będziemy testować na kolejnych spotkaniach i ewentualne modyfikacje będę umieszczał na bieżąco wraz z ich wprowadzaniem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s